همه چیز در رابطه با چکاپ و واکسیناسیون

واکسن و چکاپ
این نقطه شروع برای همه بچه گربه ها و توله سگ هاست . این توله های تازه متولد شده ، سیستم ایمنی نابالغی دارند به همین خاطر نیاز به کمک برای شروع زندگی شاد و سالم دارند .

چرا واکسن ؟!

مراقبت در برابر بعضی از بیماری ها که به صورت وراثتی از مادر به فرزند منتقل می شود به عهده واکسیناسیون است . به این عمل ایمنی منفعل گفته می شود که به انتقال پادتن ها به وسیله خون (از طریق جفت گیری ) و اولین شیری که از مادر به توله داده شده ، اشاره دارد.

پادتن ها پروتئین هایی هستند که به وسیله حذف کردن یا خنثی کردن عامل اصلی بیماری ها ، مثل ویروس ها و باکتری ها فعالیت می کنند . اگر مادر توله قبل از حاملگی واکسیناسیون شده باشد ، بدن توله مقاومت بیشتری نسبت به دیگر همنوعان خود دارد اما برای مادری که واکسینه نشده یا مشخص نیست که واکسینه شده است یا نه ، محافظت مادری کمتر خواهد بود .

واکسن بدن را تحریک می کند تا پادتن های خود را تولید کند . این فعالیت را ایمنی فعال می نامند . واکسیناسیون در مقابله با بیماری های مرگ بار ،  بهترین کلید برای شروع یک زندگی سالم است .

چه موقع واکسیناسیون را شروع کنیم ؟!

برای توله سگ و گربه ها ، واکسیناسیون از سن ۶ تا ۹ هفته بعد از تولد شروع می شود چرا که بسیار مهم است که واکسیناسیون از کودکی آغاز شود ؛ تا توله با سیستم ایمنی بدن خود پادتن بسازد . واکسیناسیون باید تا زمانی که مصونیت مادر هنوز توان دخالت در سیستم ایمنی را دارد ادامه پیدا کند .

برنامه ریزی برای واکسیناسیون به این ترتیب است که هر ۳ تا ۴ هفته یکبار تا زمانی که توله ۴ ماه شد ادامه پیدا کند . سپس سیستم محافظت وراثتی تضعیف شده و بدن تولید پادتن های خود را ادامه می دهد . واکسن هاری اولین بار در ۱۲ تا ۱۶ ماهگی تزریق می شود .

 

برای سگ ها

زیر ۴ ماه

  • شروع با :  (parvovirus, hepatitis, distemper)
  • توله ها حد اقل ۲ بار از هر کدام

 بیشتر از ۴ ماه

  • هاری
  • بعضی مراکز به تعداد چند بار ۶ ماه یک بار تکرار می کنند ولی اجباری نیست

در نیویورک سگها هر ۳ سال یکبار تعدادی از واکسن ها را بسته به پیشنهاد دامپزشک تکرار می کنند .

 

برای گربه

زیر ۴ ماه

 • Parvovirus (panleukopenia)
 • Herpesvirus-1 (Viral Rhinotracheitis)
 • Calicivirus
 • واکسن ها باید هر ۳-۴ هفته تا ۴ ماهگی ادامه پیدا کند

بالای ۴ ماه

هاری

 

 

در ملاقات با دامپزشک برای واکسیناسیون چه اتفاقات دیگری صورت می گیرد

درهر چکاپ ، دامپزشک به صورت فیزیکی حیوان شما را کاملا معاینه می کند ، که باید شامل چشم ، گوش و سلامت دهان باشد. مانند انسانها ، توله سگ ها و بچه گربه ها دندان های کودکیشان را از دست می دهند. دامپزشک شما باید مطمئن شود این اتفاق صورت می گیرد .

نیاز است که دامپزشک مقعد حیوان را برای چکاپ انگل روده ای بررسی نماید. اگرنتیجه بررسی انگل مثبت بود ، نگران نباشید؛ چرا که با تجویز قرص و شربت دارویی این مشکل حل می شود . هر معاینه شامل وزن کردن و تشخیص وزن مناسب برای رشد مناسب می باشد، که اگر نیاز بود؛ با ارائه رژیم غذایی، حیوان را با توجه به نژادش به وزن طبیعی برگردانیم .

این قرار ملاقات ها بهترین زمان برای والدین حیوانات است تا هر سوالی که راجع به رفتار ، مراقبت های خانگی ، ورزش ، رژیم غذایی و…….  دارند را از کارشناسان بپرسند .

 

دیگر نکات مفید برای معاینه زود هنگام

از دیگر مزایای مراجعه زود هنگام به دامپزشک ،  عادت کردن حیوان با محیط جدید و اجتماعی شدن و برخورد بهتر با دامپزشک است .

شاید توله شما آماده به دنیا آمدن باشد ولی شاید در اولین لحظات درک کردن محیط اطراف ، حتی از سایه خودش هم بترسد و یا این که با آدمها و محیط اطرافش به راحتی ارتباط برقرار کند و توانایی برخورد با هر چیز جدیدی را نداشته باشد . اولین برخورد با دامپزشک ، می تواند بسیار مفید باشد ؛ چرا که او می داند چگونه با حیوان ارتباط برقرار کند و همچنین حیوان بوی مابقی حیوانات را از بوی بدن دامپزشک تشخیص می دهد و این نقطه آغاز مناسبی برای ارتباط برقرار کردن حیوان با انسان است .

اسپری های غیر سمی , pheromone-based sprays

Feliway (برای گربه) و  Adaptil (برای سگ)

می تواند کمک کند بوهای اطراف حیوان به او احساس آرامش راحتی ارائه کند . این اسپری ها به حیوان می گوید که جای هیچ نگرانی نیست، همچنین وسیله بسیار کاربردی به هنگام آموزش است . اینها در قالب قلاده و اسپری هوا تولید شده اند .

همچنین معاینات اولیه باعث جلو گیری از ایجاد مشکلات سلامتی و رفتاری می شود . بسیاری از دامپزشکان می توانند نکات کلیدی راجع به سفر رفتن ، قدم زدن ، مشکلات شایع و ….. را به والدین گوشزد کنند .

آزمایشات سالانه
ازمایشات سالانه بسیار مهم اند ؛ حتی اگر حیوان شما هیچ مشکلی نداشته باشد . تا زمانی که آن ها جوان هستند، تست های کاملی راجع به وزن آن ها و انگل ها (خونی و بصری) انجام می شود تا لاغری و چاقی ، سلامت دندان و لثه ، توده های چربی و حتی هورمن رشد چک شود. این تغییرات ممکن است به شدت نا محسوس باشد جوری که شما که هر روز او را می بینید و متوجه آن نمی شوید . نشانه های خطر در رفتار روزانه ، اشتها ، و تغییر عادات روزانه بروز می کند . اگر شما نشانه های فعالیت های غیر طبیعی را بدانید ؛ مسلما تشخیص بهتری خواهید داشت.

نگرانی ها ، برای وزن مناسب ، توده ها ، زخم ها و سلامت دندان باید سریع تشخیص داده شوند که معاینات سالانه پزشک بوکی موکی  می تواند خیال شما را از سلامت حیوانتان راحت کند . همچنین از بروز هزینه های پزشکی در صورت بیمار شدن، جلو گیری می کند و همیشه به سلامت حیوان و طول عمر بیشتر او کمک می کند .

در طول معاینات سالانه ، پزشک بوکی موکی به معاینات تغییرات غیر معمول در حیوان شما می گردد تا میزان ریسکی که حیوان شما در معرض بیماری قرار می  گیرد را تعیین کند . این کمک می کند که با ثبت اطلاعات در پرونده پزشکی حیوان دکتر با تشخیص صحیح و موقع بتواند توصیه های لازم را به شما اعلام کند .

معاینات پیری
سگ و گربه های پیر تر نیاز به معاینات تیزبینانه تری دارند . اکثر دامپزشکان چکاپ هر ۶ ماه یا ۱۲ ماه را توصیه می کنند . می توان زمانی که حیوان شما به سن بالا تر می رسد را بسته به نژادشان چه گربه چه سگ سن هفت سال به بالا دانست . ولی برای بعضی از نژاد های درشت جثه تا شش یا پنج سال هم کاهش می یابد .

با افزایش سن ، حیوان آرام تر می شود و بیشتر می خوابد . از دیگر موارد می توان به تغییر اشتها ، تغییرات برون دهی ، یا تغییرات تشنگی اشاره کرد . شما ممکن است متوجه تغییرات تدریجی یا تغییرات سریع (مخصوصا به هنگام بیماری یا سانحه ) نشوید . تغییرات روزانه در رفتار و سلامتی معمولا سخت قابل تشخیص است و اغلب به سن حیوان نسبت داده می شود ولی ممکن است مشکلی برای سلامت حیوان بوجود آمده باشد . حتی تغییر ممکن است بسیار نا محسوس باشد به طوری که فقط دامپزشک توان تشخیص آن را داشته باشد .

می توان در صورت حساسیت بیشتر والدین آزمایش ادرار و آزمایش خون (شمارش کامل خون، مشخصات شیمیایی و تیروئید) به صورت سالیانه انجام داد . همچنین در صورت تشخیص دامپزشک رادیوگرافی و دیگر تست های بصری  به تشخیص بیماری کمک می کند .

معاینات قبل از سفر با ماشین یا دیگر وسایل نقلیه و یا مراقبت از مو  

بعضی مواقع ، با وجود معاینات منظم ، یک معاینه سریع یا واکسن برای شرایط خاص مثل مسافرت ( مخصوصا هوایی ، ولی در کل سفر های بین شهری یا کشوری ) لازم است . سرفه به طور مثال یکی از بیماری های تنفسی بسیار مسری است که می تواند به راحتی از طریق ویروس و باکتری انتقال یابد . واکسنی که برای سرفه استفاده می شود ؛ معمولا به هنگام واکسن اولیه به حیوان زده نمی شود ولی برای زمان مسافرت و اصلاح مو بسیار کاربردی است . همچنین در برخورد با دیگر حیوان ها امکان انتقال بیماری از حیوان دیگر را بسیار پایین می آورد . این واکسن باید ۲ هفته قبل از مسافرت زده شود .

 

 

با دامپزشک مثل یک هم تیمی همکاری کنید
پزشک بوکی موکی یک منبع بزرگ اطلاعات است ، نه فقط برای زمانی که حیوان شما مریض است . پزشک می تواند شما را از فعالیت هایی که باید در خانه داشته باشید آگاه سازد . برای مثال از پزشک بوکی موکی بپرسید چگونه ناخن های سگ را تمیز نگه دارید، تا از انتقال بیماری ناشی از کثیفی جلو گیری کنید . بوکی موکی می تواند به شما بهترین و به روزترین متد محافظت از دندان را به شما آموزش بدهد . تعداد خیلی زیادی محصولات بهداشتی دهان و دندان تولید شده است که شما می توانید در بوکی موکی استور از آن دیدن فرمایید .

اگر وزن سگتان ایده آل نیست لطفا مقاله چه غذایی را چه زمانی بدهیم ؟ را مطالعه کنید .

معاینات منظم به سگتان کمک می کند که در بهترین حالت فیزیکی باشد تا از زندگی فعال و حیجان انگیز لذت ببرد .

 

 

طرز تهیه بستنی چوبی با طعم موز و توت فرنگی برای سگ تان

چگونه به سگمان شنا کردن یاد بدهیم؟

"" به لیست علاقه مندی ها اضافه شد